Kartenoje – įkurtuvių iškilmės

Laima STONKUVIENĖ

Žmonės neslėpė džiaugsmo: pagaliau Kartenoje neliks ne vienerius metus akis badžiusios vietos – joje iškilo šiuolaikiškas statinys. „Laukėm, laukėm ir štai sulaukėm. Ačiū Dievuliui, kad ši žiema tokia gera buvo, leido statybininkams dirbti, baigti pernai vasarą pradėtą kultūros namų statybą. Dabar gyvensime kaip normalūs žmonės – galėsime ir profesionalius atlikėjus kviestis, ir saviškiai saviveiklininkai turės savo patalpas repetuoti“, – kalbėjo karteniškiai.

Kad penkerius metus trukusi Kretingos kultūros centro Kartenos skyriaus namų statyba pagaliau baigta, džiaugėsi ir Kartenos seniūnė Gintarė Padvaiskienė. „Neįsivaizduojate, kaip džiaugiasi širdis, kad pagaliau vėl turime kultūros namus. Tikiuosi, kad čia visada bus pilna žmonių, kad labai vertinsime tai, ko taip ilgai laukėme“, – pradėdama naujojo pastato atidarymo iškilmes kalbėjo seniūnė. Perkirpti simbolinę juostelę ji pakvietė rajono merą Juozą Mažeiką, savivaldybės Administracijos direktorių Virginijų Domarką, darbus atlikusios bendrovės „Klaista“ direktorių Rimvydą Norkų ir namų šeimininkę – Skyriaus vedėją Martiną Žąsytienę.

Kultūrai skirtą pastatą bei jo erdves pašventinus Kartenos parapijos klebonui Tadui Šepučiui, šventės dalyvių laukė vietos saviveiklininkų koncertas.

Ištraukas iš spektaklių rodė suaugusiųjų teatro bei vaikų ir jaunimo lėlių teatro aktoriai, dainavo ir šoko folklorinis ansamblis, pasirodė moterų ansamblis „Gabija“, folk šoko grupė „Vo tep“, liaudiška kapela „Minija“. Visus pristatė ne tik renginį vedusi M./ Žąsytienė, bet ir iš užsienių grįžęs Liodviks – Zenonas Jurgila. „Gerą torio nuojautą. Ką pradiejė senoji kultūrnamį griautė, sugalvuojau neštė kudašių, ką kuoki bronchitą neįsitaisyčiau. Juk šuoktė ė dainioutė, repetoutė, savų nomų nebetorėnt, per tus pėnkis metus teka po vėsą miestelį biegiuotė. Daba sogrižau, eso pėlns energijas, pasiruošės toliau kultūrinius kalnus verstė“, – porino Liodvigs. M. Žąsytienė irgi tryško džiaugsmu: „Labai ilgai šio momento laukėm, bet laukti buvo verta – turėsime ne šiaip kokius kultūros namus, o europinius, šiuolaikiškai įrengtus“.

Sveikinimo kalbas pradėjęs bendrovės „Klaista“ direktorius R. Norkus ne tik įteikė dovanų, bet ir atsiprašė karteniškių už patirtus nepatogumus. „Smagu ir mums, kad pagaliau galėjote susirinkti švęsti įkurtuvių. Nors šiandien šventė, noriu trumpai priminti penkerius metus vykusios statybos istoriją, – kalbėjo R. Norkus. – Senieji kultūros namai buvo pastatyti 1938 metais iš medinių rąstų. Vadovaujantis naujo pastato statybos projektu, 50 procentų šių rąstų reikėjo išsaugoti. Tačiau ekspertai nustatė, kad rąstai sutrešę, todėl nutarta medines sienas nugriauti ir statinį mūryti iš plytų. Bet tam reikėjo naujo techninio projekto, vėl skelbti konkursą darbams atlikti. Džiaugiuosi, kad galėjome tęsti tai, ką pradėjome. Stengėmės kultūros namus pastatyti per kuo trumpesnį laiką, laimei, ir orai tam buvo palankūs. Linkiu, kad pastatas tarnautų ilgus ilgus metus ir atsiprašau už patirtus nepatogumus“.

M. Žąsytienei jis įteikė ne tik simbolinį kultūros namų raktą, bet ir didžiulį butelį šampano, paprašydamas šiuo tauriu gėrimu pavaišinti visus karteniškius.

Meras Juozas Mažeika šmaikštavo sveikinantis Kartenos gyventojus su seniūnijos nacionaline švente – šiandien gauti dovanų visus europinius reikalavimus atitinkantį statinį yra neeilinis įvykis. „Apie statybos istoriją galima parašyti visą epopėją, – juokėsi meras. – Daug buvo sulaužyta iečių priimant sprendimą, ar prikelti naujam gyvenimui nugriautą senąjį pastatą. Esą nereikia jo karteniškiams, nes gyventojų mažėja, visos institucijos, kultūros įstaiga taip pat, gali sutilpti mokykloje. Šiandien drąsiai galiu pasakyti, kad savivaldybės vadovai ne be reikalo stengėmės, ypač administracijos direktorius Virginijus Domarkas. Jo dėka nuo iečių laužymo buvo pereita prie konstruktyvaus dialogo su statybininkais ir Kartena turi tai, ko tikrai nusipelnė. Tą galima tvirtinti jau vien matant, kiek daug šiandien čia Jūsų susirinko, net į salę netelpat. Kultūros namai buvo ir bus visų miestelio įvykių centras, židinys, prie kurio visi norės susirinkti. Tegu jie visada būna pilni gyvybės“.

Su ilgai lauktomis įkurtuvėmis mokyklos bendruomenės vardu kultūros darbuotojus sveikino įstaigos direktorė Laima Mačernienė, nuo medikų linkėjimus perdavė Antanina Staškevičienė, gėlių erdvėms papuošti taip pat įteikė Kalniškių bendruomenės pirmininkė Rita Viskontienė, Kretingos kultūros centro direktorius Pranas Razmus.

Sugiedojus „Ilgiausių metų!“, visi pavaišinti šampanu, o įkurtuvių proga karteniškiams koncertavo gruzinų ansamblis „Ibero“.

http://zidinys.lt/