Iš anksto balsuota aktyviai

Trečiadienį ir ketvirtadienį Lietuvos prezidento rinkimuose buvo galima balsuoti iš anksto. Tą galėjo padaryti visi rinkėjai, kurie rinkimų dieną negalės atvykti balsuoti į rinkimų apylinkę. Tomis dienomis vyko balsavimas ir specialiuose paštuose. Balsuoti paštu sudaromos sąlygos rinkėjams, kurie yra sveikatos priežiūros, socialinės rūpybos ar globos įstaigose; atliekantys karo tarnybą; esantys laisvės atėmimo įstaigose.

„Pirmą dieną iš anksto balsavo 160 rinkėjų, tarp jų – 32 rinkėjai iš kitų savivaldybių, antrą dieną – 243 rajono gyventojai ir 39 rinkėjai iš kitų savivaldybių, – „Švyturiui“ sakė Kretingos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Alma Voveraitienė. – Palyginti su ankstesniais metais, atėjusių balsuoti iš anksto buvo daugiau. Iš viso per dvi išankstinio balsavimo dienas savo balsus prezidento rinkimuose atidavė 442 rinkėjai. Balsavimas vyko be jokių trikdžių. Tiesa, buvo atėjusių balsuoti be rinkėjo kortelės, tačiau dėl to nebuvo problemos, – ji atspausdinta vietoje. Nemažai rinkėjų korteles buvo atsispausdinę Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklapyje. Žodžiu, aktyvumas tikrai buvo neblogas, tačiau eilės nesusidarė“.

Kalbinti iš anksto balsuoti atėję kretingiškiai vieningai tvirtino esantys pilietiški: nori atlikti tai, kas privalu – išsakyti savo nuomonę. „Balsavome iš anksto, nes sekmadienį to padaryti negalėsime, būsime toli nuo Lietuvos, – atviravo Stasė ir Romualdas Tautavičiai. – Atėjome tvirtai apsisprendę, kuriam iš kandidatų atiduosime savo balsą, balsavome už geresnį gyvenimą, už teisingumą. Nesame praleidę nė vienų rinkimų, visuomet einame balsuoti, nes tai yra kiekvieno žmogaus pareiga. Nė vienas neturėtų numoti ranka, esą ir be manęs išrinks. Dabar nedalyvauja rinkimuose, nepareiškia savo nuomonės, o paskui dejuoja, kad blogą prezidentą ar Seimo narį kažkas išrinko“.

Pirmą kartą balsavusi Irma prisipažino rinkusis kandidatą vyrą. „Žinoma, kad jauną, – paklausta, kokio amžiaus – jaunesnį ar vyresnį, kandidatą pasirinko, juokėsi mergina. – Reikia jauno, energingo, šiuolaikiškai mąstančio, bet turinčio aiškią šalies viziją. Manau, jis toks ir yra“.

Dar viena pašnekovė, Jadvyga, sakė neslėpsianti – balsavusi už dabartinę prezidentę. „Man ji gerai, graži, protinga, visi ją pažįsta. Be to, viena aiškiaregė teigė, jog geriausia Lietuvai, kad jai vadovautų moteris. Kadangi tarp kandidatų moteris tik viena, jai ir skyriau savo balsą“, – kalbėjo pašnekovė.

Vakar ir šiandien vyksta balsavimas namuose. Balsuoti namuose gali tam iš anksto užsiregistravę neįgalieji, dėl ligos laikinai nedarbingi, sukakę 70 metų ir vyresni rinkėjai, jeigu jie dėl sveikatos būklės patys negali atvykti į rinkimų apylinkę.

Prieš penkerius metus, 2009-ųjų gegužės 17 dieną, vykusiuose prezidento rinkimuose iš viso dalyvavo 48,40 proc. kretingiškių rinkėjų. Tada iš anksto savivaldybėje ar specialiu paštu pirmą dieną balsavo 202 \arba 0,56 proc. rinkėjų, antrą dieną – 548 arba 1,51 proc. rinkėjų. Namuose savo balsus tada atidavė daugiau nei 2400 rinkėjų. Rinkimų dieną prie balsadėžių atėjo ir savo valią pareiškė 40,11 proc. rinkėjų. Tada prezidento posto taip pat siekė septyni kandidatai: dabartinė šalies vadovė, Algirdas Butkevičius, Valentinas Mazuronis, Valdemar Tomaševski, Kazimiera Danutė Prunskienė, Loreta Graužinienė ir Česlovas Jezerskas.