Į svajonę šokio žingsniu

sokiai-liaudiskiŠeštadienį miesto kultūros centre aukštai ir lengvai tarsi ant sparnų kilo svajonė. Ją kretingiškiams sukdamiesi lengvu šokio žingsniu dovanojo Kretingos meno mokyklos šokėjai. Šiemet jie mini 15-ąjį mokyklos Choreografijos skyriaus veiklos jubiliejų.

Šventinis ir išskirtinis koncertas „Ant svajonės sparnų“ – tai šokėjų bei jų mokytojų dovana sau ir kitiems prisimenant, koks ilgas kelias jau nueitas ir kiek naujų svajų, iššūkių dar laukia. Prieš 15 metų įvykęs gražus naujos meninės veiklos gimimas iš mažo pumpuro virto gražiu žiedu, be kurio jau nebe įsivaizduojamos miesto šventės, respublikiniai bei tarptautiniai konkursai, festivaliai.

Į sėkmę vedė nuoseklumas

Kretingos meno mokyklos Choreografijos skyrius buvo atidarytas 2000 metais – kuomet mokykla buvo perkelta į naujas, erdvesnes patalpas. Prieš 15 metų, kaip prisimena choreografijos mokytoja ekspertė, vaikų šokio kolektyvo „Ratilėlis“ vadovė Živilė Adomaitienė, lengva buvo sutilpti nedidelėje šokių salėje. Dabar ten darosi vis ankščiau.

„Pradėjome dirbti aš ir koncertmeisterė Asta Paulauskienė. Pirmieji mūsų skyriaus vaikai tebuvo 24. Jau 15 metų dirbame toje pačioje mokykloje, toje pačioje nedilelėje salėje. Dirbame daug ir augame – šiandien skyrių lanko daugiau negu 100 vaikų“, – džiaugėsi Ž. Adomaitienė.

Pasak jos, kad bet kuri veikla duotų gražių rezultatų, reikia bent penkerių metų nuoseklaus darbo. Tada galima tikėtis akivaizdaus rezultato, kokybės, tam tikros pozicijos.

„Visi 15 metų yra turtingi darbais, gabiais vaikais. Nuoseklus darbas ir šiandien turime rezultatą – visų skyrių lankiusių vaikų bei dirbančių mokytojų laimėjimą“, – gerų žodžių šimtams auklėtinių negailėjo Ž. Adomaitienė.

Nuolat keičiasi

Ž. Adomaitienės pastebėjimu, per laiką keičiasi vaikai, todėl keistis privalo ir pedagogai. Choreografės įsitikinimu, vaikams svarbu suteikti ne tik įdomų ugdymo procesą, bet ir galimybę išbandyti sceninę raišką.

„Pradėjome nuo klasikinių, liaudies šokių, vėliau atsirado šiuolaikinis šokis. Pradėjo kilti minčių, kad vaikams ugdymo procesas yra labai svarbus, bet reikalinga kažkas daugiau. Tai yra sceninė raiška, galimybė vaikams pasirodyti žiūrovams. Taip atsirado vaikų šokių kolektyvas „Ratilėlis“, kuris vėliau tapo vaikų šokių studija. Kadangi vaikų skaičius vis didėja, šiandien „Ratilėlyje“ – keturios skirtingo amžiaus grupės. Nuo pirmokų iki dvyliktokų“, – pasakojo Ž. Adomaitienė.

Veiklą pradėjus „Ratilėliui“, Choreografijos skyrius ir toliau plėtėsi. Įsikūrė merginų šokių grupė „Vėjūnės“. Šias šokėjas yra matę turbūt visi žygiuojant kartu su pučiamųjų instrumentų orkestru „Vėjūnas“.

„Vėjūnės“ ne tik žygiuoja su pučiamųjų orkestru – merginos šoka klasikinius, šiuolaikinius šokius, taip pat charakterinį šokį“, – sakė Ž. Adomaitienė.

Įvertinti lietuvių ir užsieniečių

Per 15 metų su jaunaisiais šokėjais dirbo Jūratė Kiškienė, Rūta Tautkevičienė, Eglė Baltriukienė. Šiuo metu kartu su Ž. Adomaitiene dirba choreografė Roberta Bajorė, koncertmeisteriai A. Paulauskienė, Valdas Šličius.

„Mūsų visų – mokytojų bei vaikų – darbo rezultatas yra kasmetinės išvykos. Kartais per metus išvažiuojame ne vieną kartą. Džiugina įvertinimai – esame ne vieno konkurso laureatai. „Ratilėlis“ ne kartą tapo Lietuvos vaikų ir moksleivių liaudiškų šokių konkurso „Aguonėlė“ laurėtas. Pirmieji rajone dar 2005 metais buvome apdovanoti „Aukso paukšte“, kaip geriausias vaikų liaudies šokių kolektyvas bei vadovas. Tai buvo pirmoji „Aukso paukštė“ meno mokykloje ir Kretingos rajone. Esame įvertinti ir tarptautinėje scenoje. Dalyvaujame Tarptautiniame liaudies šokių festivalyje. Velse užėmėme II, Ispanijoje du kartus II ir Bulgarijoje I vietą“, – laimėjimus vardino Ž. Adomaitienė.

„Ratilėlio“ šokėjai kartu su vadovais yra apkeliavę ne tik visą Lietuvą, bet ir didžiąją dalį Europos – kretingiškių pasirodymus matė Vokietija, Italija, Kipras, Makedonija, Portugalija, Vengrija, Prancūzija, Čekija. Šokėjai yra nuolatiniai Dainų šventės dalyviai.

Vaikai įsimyli šokį

Ž. Adomaitienės nuomone, pasirodymai Lietuvos ir užsienio scenose yra būtina raiškos forma. Choreografė naujų raiškos formų ieško nuolat.

„Ne tik dalyvaujame konkursuose, festivaliuose. Taip pat rengiame šokio spektaklius. Esame sukūrę „Liūtą karalių“, kurį matė ne tik kretingiškiai. Vaikai mūsų skyriuje mokosi 5 metus. Reikėtų ilgiau, tačiau neleidžia sąlygos – turime per mažą salę. Tačiau šokėjams siūlome alternatyvą – pabaigę skyrių jie dar 4 metus gali dalyvauti išplėstinio ugdymo programoje. Šią alternatyvą vaikai noriai renkasi“, – atskleidė Ž. Adomaitienė.

Ji pasidžiaugė, kad vaikai šokiu gerąją žodžio prasme tiesiog suserga.

„Šiuo metu M. K. Čiurlionio menų mokykloje baleto mokosi trys mūsų mokinės. Jos atidarys koncertą – yra parengusios pačių kurtą šokio kompoziciją „Svajonės“. Taip pat turime choreografijos studentę Klaipėdos universitete“, – kalbėjo Ž. Adomaitienė.

Jubiliejinę sukaktį kartu su „Ratilėliu“ šventė jų partneriai – liaudies instrumentų orkestras, kuriam vadovauja Donatas Merkelis, choras „Smiltė“ su vadove Lilija Bakšanskiene, pučiamųjų instrumentų orkestras, vadovaujamas Alvydo Bružo, merginų šokių grupė „Vėjūnės“.

Scenoje pasirodė beveik 200 Kretingos meno mokyklos auklėtinių.

—–
Žaislai