6.9 C
Kretinga
13 spalio Sekmadienis
spot_img
spot_img

5 kelio dangos pavojai: kaip saugiai pasiekti kelionės tikslą sudėtingiausiomis eismo sąlygomis

Ar jau skaitėte?

Artėjant žiemai, vairavimas tampa iššūkiu net ir patyrusiems vairuotojams – tai patvirtina ir kelių eismo įvykių statistika. Vis dėlto, pavojingų atsitikimų bei skaudžių nelaimių dažnu atveju galima išvengti – tereikia susikaupti, atkreipti dėmesį į kelio dangos būklę ir žinoti, kaip elgtis vienu ar kitu atveju. Ekspertai detaliai pasakoja apie dažniausius kelio dangos tipus žiemą, pataria kaip juos atpažinti ir vairuoti saugiai.

- Reklama -

Ilgiau trunkantis tamsusis paros metas, vis žemesnė oro temperatūra ir įvairūs krituliai žiemą itin apsunkina vairavimą bei didina šansus patekti į eismo įvykį, teigia Jorūnė Liutkienė, Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė.

„Tai, kad šaltuoju metų laiku vyraujančios oro sąlygos gali didinti tikimybę patekti į eismo įvykį atskleidžia ir mūsų turimi duomenys. Pavyzdžiui, 2021 m. gruodis nebuvo pats „žiemiškiausias“, tačiau Lietuvoje buvo užfiksuota iš viso 220 eismo įvykių, žuvo 8 žmonės ir buvo sužeisti 268 asmenys. Tuo tarpu 2022 m. sausis pasižymėjo žema temperatūra, gausiu kiekiu sniego ir gerokai prastesnėmis vairavimo sąlygomis. Tai atsispindi ir statistikoje, nes šių metų pirmąjį mėnesį buvo užfiksuotas 281 eismo įvykis, žuvo 14 žmonių, o dar 340 buvo sužeista“, – tvirtina J. Liutkienė.

Žiemą kelyje pasitaiko netipinių incidentų, kuomet automobiliai užklimpsta sniege, vairuotojai nesuvaldo transporto priemonės staigiuose posūkiuose. Itin dažnai fiksuojami autoįvykiai ant apledėjusių viadukų ir tiltų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nelaimę gali nulemti, iš pirmo žvilgsnio, nedidelės klaidos tokios kaip pilnai nenuvalyti automobilio langai, dėl kurių gali nukentėti kiti eismo dalyviai, teigia automobilių dalijimosi bendrovės „CityBee“ operacijų vadovas Marius Hoppenas.

„Kad ir smulkūs, bet vis tiek nemalonūs įvykiai keliuose žiemos metu ypač įprasti. Be to, jie būdingi visiems vairuotojams, tiek labiau, tiek mažiau patyrusiems. Todėl žiemiškuose keliuose verta būti ypatingai atsargiems ir prisiminti pagrindines taisykles, kaip užtikrinti savo ir aplinkinių saugumą – tiek prieš sėdant prie vairo, tiek jau vairuojant. Visuomet stebime eismo sąlygas ir stengiamės klientus „CityBee“ programėlėje įspėti iš anksto, kad šie dar prieš lipdami į automobilį nusiteiktų būti kelyje atidesni nei įprasta“, – sako M. Hoppenas.

READ  Nusipirkus mažiau taršų automobilį iš valstybės gausite 1000 eurų kompensaciją

Išskiria penkis pavojų keliančius kelio dangos tipus

Automobilių dalijimosi bendrovės „CityBee“ operacijų vadovas Marius Hoppenas.

Norint išvengti eismo įvykių šaltuoju metų laiku, būtina išmokti atpažinti dažniausiai žiemą vairuotojus pasitinkančius kelio dangos tipus, pasakoja lenktynininkas, buvęs Lietuvos ralio čempionas Dominykas Butvilas.

- Reklama -

Jo teigimu, verta įsidėmėti penkias kelio dangos rūšis: ledo provėžas, juodą ledą, šlapią dangą, purvinu sniegu padengtą dangą ir ką tik iškritusiu sniegu apklotą kelią.

„Pirmąjį tipą – ledo provėžas – galima atpažinti iš kelyje susidariusių „ledo kalnelių“, tarp kurių juda automobilis. Ši danga pavojinga, nes ja važiuojanti transporto priemonė gali prarasti kontrolę. Tai dažniausiai nutinka, kai viena ratų ašis jau būna išvažiavusi iš provėžos, o kita jose lieka. Provėžas rekomenduojama kirsti toje vietoje, kur jos yra mažiausiai gilios“, – sako D. Butvilas.

Juodą asfaltą išduoda dangos blizgesys

Pasak lenktynininko, dar viena kelio dangos rūšis – juodas ledas – kuomet danga būna padengta plonu ir beveik nematomu ledo sluoksniu, todėl ją pastebėti gali būti itin sunku. Anot lenktynininko, ypač atidiems reikėtų būti ant tiltų ir viadukų, nes ten kelias šąla ir iš apačios – taip padidėja juodo ledo tikimybė.

„Tai, kad važiuojate juodu ledu gali išduoti vairas – jis tampa itin laisvas, automobilio reakcija į jūsų rankų judesius tampa lėtesnė. Kuo šis neatitikimas darosi didesnis, tuo danga yra slidesnė. Juodą ledą gali išduoti ir kelio blizgesys“, – teigia pašnekovas.

Trečiasis dažnas dangos tipas pasireiškia esant itin šlapioms sąlygoms – akvaplanavimui. Tai reiškinys, kai per balą važiuojančio automobilio padangos neliečia asfalto ir jis prarasdamas stabilumą ima „plaukti“ vandens paviršiumi.

„Važiuodami per itin šlapią sniegą girdėsite, kaip iš po ratų purvas taškosi į automobilio dugną. Tokia danga yra itin pavojinga važinėjant didesniais greičiais, dažniausiai užmiestyje. Mieste susidurti su akvaplanavimu tikimybė yra maža. Išvengti jo padeda kelio stebėjimas, saugaus greičio laikymasis ir kokybiškos, nenudilusios padangos“, – pažymi D. Butvilas.

READ  ORAI: Atplūdusi šiluma neskubės pasitraukti

Pavojų kelia ir sniegas

Lenktynininkas toliau pasakoja, kad purvinas sniegas ant dangos gali sukelti ratų prasisukimą. To priežastis – kelyje esanti masė, kuria apsivelia padanga. Tokiu atveju padanga nespėja išsivalyti ir „prisikasti“ iki kibaus paviršiaus.

„Jei atrodo, kad automobilis tampa sunkiai valdomas važiuojant per tokią masę, geriausia yra sumažinti greitį, kad padangos spėtų susitvarkyti su purvo, sniego ir vandens šalinimu“, – akcentuoja buvęs Lietuvos ralio čempionas.

Anot jo, paskutinė dangos rūšis – padengta ką tik iškritusiu sniegu – pati nėra pavojinga, tačiau itin svarbu prisiminti, kad po savimi šviežias sniegas gali slėpti bet kurią iš anksčiau minėtų dangų.

„Jeigu važiuojate tuščia gatve, o ji – šviežiai apsnigta, galima pabandyti stipriau pastabdyti automobilį ir paieškoti sukibimo ribų. Jei žinosite, kokio atstumo reikia, norint pilnai sustoti, prie vairo jausitės užtikrinčiau. Tiesa, pirma įsitikinkite, kad už jūsų nėra transporto priemonių ir tik tuomet spauskite stabdžio pedalą“, – tvirtina D. Butvilas.

Pilnas vairo susukimas slidžiame kelyje – griežtai draudžiamas

Kalbėdamas apie universalius manevravimo slidžiame kelyje patarimus, lenktynininkas pažymi, kad visada derėtų vengti staigių judesių, nes jie gali išprovokuoti slydimą.

„Vairuokite susitelkę, laikykitės saugaus atstumo nuo priekyje esančio automobilio, o jei labai slidu – padidinkite šį atstumą dar labiau. Tai suteiks papildomo laiko sureaguoti. Jei automobilis ima nepaklusti vairo judesiams, pirmiausia jį grąžinkite į pradinę padėtį, o tada vėl bandykite lėtai sukti. Visiškas vairo susukimas yra draudžiamas, nes rizikuojama prarasti automobilio kontrolę. Taip pat turėkite omenyje, kad greitėjimo metu transporto priemonės ratai turi būti ištiesinti. Kitu atveju galite lengvai prarasti ratų sukibimą su kelio danga“, – sako pašnekovas.

M. Hoppenas pabrėžia, kad dalis vairavimo manevrų priklausys ir nuo to, kuriais ratais yra varomas automobilis. Pavyzdžiui, vairuojant galiniais ratais varomą automobilį ir norint išvengti slydimo, pirmiausia reikėtų pasukti vairą slydimo kryptimi, o tada visiškai atleisti akceleratoriaus pedalą.

„Kalbant apie automobilius visais varomais ratais, vairas taip pat turėtų būti pasuktas slydimo kryptimi, bet akceleratoriaus pedalą reikėtų atleisti tik dalinai, o ne visiškai. Jei automobilis yra varomais priekiniais ratais, pirmiausia pasukite juos į norimą važiavimo kryptį, o tada paspauskite akceleratoriaus pedalą“, – teigia „CityBee“ operacijų vadovas.

READ  Valstybinės reikšmės keliuose jau įrengta 70 naujos kartos momentinių greičio matuoklių

Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė priduria, kad į kelio dangą dėmesį atkreipti turėtų visi vairuotojai be išimties.

„Gyventojams neretai pritrūksta atsargumo, jie neįvertina oro sąlygų ir dangos, kuria važiuoja. Be to, kelyje nepatyrę vairuotojai kartais per daug savimi pasitiki. Tad žiemą vairuojantys žmonės turėtų elgtis dar atsakingiau, planuoti savo artimiausius veiksmus, ypatingai neprarasti budrumo išvažiuojant iš šalutinio kelio, sukant į kairę ar parkuojantis“, – sako J. Liutkienė.

Didelės reikšmės turi ir techninės detalės

Vis dėlto, bet kokiomis sąlygomis norint užtikrinti sklandžią kelionę nuo taško A iki taško B, vairuotojai turėtų pasirūpinti ir technine automobilio būkle. M. Hoppenas akcentuoja, kad žiemą reikėtų atkreipti dėmesį į tris pagrindinius dalykus: padangas, langų skystį ir akumuliatorių.

„Bene svarbiausias techninis automobilio parametras šaltuoju metų laiku – žieminės padangos. Eksperimentai rodo, kad šaltuoju metų laiku automobilis su žieminėmis padangomis sustoja net dvigubai greičiau nei su vasarinėmis ir užtikrina kur kas geresnę automobilio kontrolę“, – sako „CityBee“ operacijų vadovas.

Taip pat itin svarbu įsitikinti, kad automobilyje naudojamas net prie itin žemos temperatūros neužšąlantis langų skystis – tai užtikrins gerą kelio matomumą. Be to, vertėtų pasitikrinti, ar automobilio akumuliatorius tarnaus visą sezoną, o jei ne – jį pakeisti į naują.

„Tiesa, tai daryti reikia ne visada, nes įprastai jis tarnauja iki penkerių metų – kartais pakanka jį tik įkrauti. Vis dėlto, jei oro sąlygos už lango yra nepalankios saugiai kelionei ir dar nespėjote tinkamai pasirūpinti savo transporto priemone, prireikus sėsti prie vairo geriau rinktis dalijimosi paslaugų automobilius. Jie yra atidžiai prižiūrimi ir, atėjus žiemai, visiškai paruošti kelionėms atšiauriomis oro sąlygomis“, – tvirtina M. Hoppenas.

Justina Matuliauskienė
Vyr. komunikacijos projektų vadovė
Modus Group, UAB

spot_img

Dosnios išeitinės išmokos Seimą paliekantiems parlamentarams

Į Seimą nusprendę nebekandidatuoti arba neperrinkti parlamentarai gaus dosnias išmokas. Eiliniams Seimo nariams „į rankas“ priklausys nuo 4,3 tūkst. iki 13 tūkst. eurų siekiančios išeitinės, o svarbesnes pareigas užėmę parlamentarai gaus dar didesnes išmokas. Jau...

Gaisras Kauno zoologijos sode: situacija suvaldyta, gyvūnai nenukentėjo

Spalio 12-osios rytą Kauno zoologijos sodo egzotariumo patalpose kilo nedidelis gaisras dėl techninio įrenginio gedimo. Incidento metu patalpose atsirado dūmų, tačiau greitai sureagavusios tarnybos ir sodo darbuotojai sėkmingai suvaldė situaciją. Gaisras buvo visiškai užgesintas...

ORAI: Vėl dangų dengs debesys ir vyraus stiprus vėjas

Šiandien vietomis trumpai palis. Vėjas vakarų, pietvakarių, 5–10 m/s. Temperatūra 11–16 laipsnių šilumos. Sekmadienio dieną daug kur palis. Vėjas naktį besikeičiančios krypties, 6–11 m/s, dieną pietryčių, rytų, 9–14 m/s. Temperatūra naktį 1–6, kai kur 7–9...

Penktadienio vakarą Jonavoje pašautas jaunas vyras: policija sulaikė 4 įtariamuosius

Garažų masyve Jonavoje penktadienio vakarą pašautas vyras, sulaikyti 4 įtariamieji, pranešė LRT radijas. Įvykio aplinkybės kol kas neaiškios, radijui teigė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Odeta Vaitkevičienė. Pirminiais duomenimis, šūviu buvo sužeistas 24 metų...

Astrologinė prognozė spalio 12-ai, šeštadieniui

AVINAS. Tai gali būti draugų arba socialinių tinklų diena. Regis, aktyviai diskutuosite, politikuosite ir nieko gero nelinkėsite tiems, kuriems pavydite bei konkurentams. Kad ir ką norėtumėte veikti, rasite bendraminčių kompaniją. JAUTIS. Nors tai savaitgalio diena,...

PREMJERA: 20-mečio proga Viduramžiai LT dovana žiūrovams

„Viduramžiai LT" komanda, šiais metais švenčianti savo 20-ąjį jubiliejų, nusprendė švęsti ypatingu būdu - sukurdama išskirtinį šou spektaklį, pavadinimu "Pasiklydęs laike". Tai ne tik komandos jubiliejinis kūrinys, bet ir išraiška jų ilgamečio darbo ir...

Lietuvos BBQ čempionas Vadimas Amosovas: „Namuose valgau pieniškas dešreles su bulvių košę“

Griliaus meistras, kepsninių „Kamado bono“ projektų vadovas, o šiemet su komanda dar ir Lietuvos BBQ čempionate nugalėtojų titulą iškovojęs Vadimas Amosovas malonumą gaminti atrado dar vaikystėje. Būdamas vaikas jis jau sukosi virtuvėje, nors tuomet...

Legendinės Kalėdos Palangoje

Legendinės Kalėdos Palangoje: Orestas ir Džilda Vaigauskai kviečia į šventinį koncertą Gruodžio mėnesį Palangoje laukia išskirtinis šventinis renginys, kuris garantuos ne tik gerą nuotaiką, bet ir šventinę dvasią! Gruodžio 28 d., 19:00 val. Palangos koncertų...

Kūrybiški užsiėmimai vaikams Palangoje visą savaitę

Palanga yra puiki vieta šeimoms praleisti kokybišką laiką su vaikais ne tik savaitgaliais, bet ir visą savaitę! Nuo spalio 15 d. vaikai ir jų tėveliai kviečiami dalyvauti kūrybiškuose užsiėmimuose, kurie skatins jų vaizduotę, kūrybiškumą...

Prisimintos tragiškos Palangos žydų: moterų, vaikų ir pagyvenusiųjų įvykdytos žudynės Kunigiškių miške

Šiandien, spalio 11 d. pagerbtas tragiškas Palangos žydų: moterų, vaikų ir pagyvenusiųjų prieš 83-erius metus įvykdytų žudynių Kunigiškių miške atminimas. Žudynių ir kapo vietoje Palangos žydų bendruomenės pirmininkas Vilius Gutmanas kartu su savo seserimi...

Už neteisėtą nelegalių užsieniečių gabenimą teismas vyrui skyrė 14 tūkst. eurų baudą

Iš Latvijos per Lietuvą neteisėtai šešis nelegalius Sirijos ir Irano gyventojus gabenusiam užsieniečiui Volodymyr Obdulenko Šiaulių apylinkės teismas skyrė 14 tūkst. eurų baudą, taip pat iš vyro konfiskuotas automobilis „Fiat Ulyse“. Kaip pranešė Šiaulių apylinkės...

Geros „Iki“ kainos varškei – metas kepti varškės apkepą: 3 nauji rudeniški variantai, kad...

Kai norisi pradžiuginti artimuosius pigiu ir maistingu patiekalu, kuriam nė vienas nepasakys „ne“ – dažnuose namuose pakvimpa varškės apkepu. Įprasta šį tiek pusryčiams, tiek vakarienei tinkantį apkepą ruošti su manais, tačiau „Iki“ kulinarai rekomenduoja...

„Iki“ parduotuvėse jau šiandien galima prisidėti prie „Maisto banko“ akcijos: fondas įvardijo, kokių produktų...

Penktadienio popietę visoje Lietuvoje prasideda tradicinė rudeninė „Maisto banko“ paramos akcija, skirta padėti sunkiau besiverčiantiems šalies gyventojams. Didžiausias fondo rėmėjas maistu – prekybos tinklas „Iki“ – kviečia savo pirkėjus nelikti abejingiems ir padėti ištiesti...

Tai būtina žinoti: mirusiojo vaikai gali paveldėti ir jo sutuoktinio ar partnerio turto dalį

Skaudi artimo žmogaus netektis gali dar labiau apkarsti, kai prasideda sudėtingos turto dalybos. Dažnai nesutarimai dalijantis turtą prasideda tuomet, kai mirusysis gyveno antrojoje santuokoje ar partnerystėje ir turėjo vaikų su ankstesniu sutuoktiniu ar partneriu....

Rinkimų organizavimą Palangoje pagerins pakoreguotos rinkiminės apygardos ribos

Atsižvelgiant į rinkėjų skaičiaus disbalansą, Mėguvos vienmandatės apygardos ribos buvo pakoreguotos prieš 2024 m. Seimo rinkimus. Šis sprendimas buvo būtinas siekiant sumažinti rinkėjų skaičių apygardoje, kuris peržengė leistinas ribas pagal Rinkimų kodeksą. Iš Mėguvos apygardos...

Palangoje skelbiama šildymo sezono pradžia: kas naujo laukia šiemet?

Spalio 11 d. Palangos miesto savivaldybė oficialiai pradeda 2024–2025 metų šildymo sezoną. Šis sprendimas buvo priimtas remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prognozėmis, kurios rodo, kad artėja šaltieji orai. Palangos meras Šarūnas Vaitkus pasirašė potvarkį 2024...

Palangos „Turgaus šventė 2024“

Spalio 11–12 dienomis Palangoje vyks Turgaus šventė, skirta paminėti Pasaulinę maisto dieną. Renginys džiugins ne tik įvairiomis pramogomis, bet ir šventine muge, koncertais, varžybomis bei smagiomis užduotimis visai šeimai. Šventinės mugės ir renginių programa Spalio 11-12...

Salmoneliozės protrūkis dėl užkrėstų šalto rūkymo mėsos gaminių Žemaitijoje

Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) aptikus salmonelės bakteriją „Jurbarkų mėsos“ šalto rūkymo gaminiuose, bendrovei buvo uždrausta į rinką patiekti 180 kg mėsos gaminių. Bendrovė taip pat buvo įpareigota užkrėstus produktus atšaukti iš rinkos...

Palanga pelnė „Auksinę krivūlę“ už verslo turizmo skatinimą

Palanga vėl gali didžiuotis dar vienu svarbiu apdovanojimu – „Auksine krivūle“, kuri šiemet buvo įteikta už aktyvią pagalbą verslui, plėtojant ir skatinant verslo turizmą. Šį garbingą apdovanojimą Palangos miesto savivaldybei skyrė Lietuvos verslo konfederacija,...

Tarptautinės vaikų plaukimo varžybos „Gintarinis pelekas“ Palangoje

2024 m. spalio 17-18 d. Palangos baseine vyks tarptautinės vaikų plaukimo varžybos „Gintarinis pelekas“, skirtos jauniesiems plaukikams iš Lietuvos ir užsienio. Varžybos suteiks galimybę vaikams pasivaržyti ir pagerinti savo įgūdžius. Kas dalyvaus? Varžybose gali dalyvauti vaikai,...

Per metus pienas pabrango beveik trečdaliu

Vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje rugsėjį, palyginti su tuo pat mėnesiu pernai, padidėjo 26 proc., rodo Europos Sąjungos (ES) pieno rinkos observatorijos MMO duomenys. MMO skaičiuoja, kad tai jau antras mėnuo iš eilės, kai šalyje...

Psichikos sveikatos svarba darbo vietoje: kodėl tai visų atsakomybė?

Spalio 10-ąją minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena primena apie emocinės gerovės svarbą. Didelę dalį gyvenimo praleidžiant darbe, jis tampa neatsiejama mūsų psichologinės sveikatos dalimi. Darbovietės vadovų palaikymas, geras mikroklimatas ir įmonės iniciatyvos gali turėti...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS